21 серпня Церква згадує св. Еміліяна, ісп., єп. Кизицького.

Еміліяна, ісп., єп. Кизицького Святий... - Парафія церкви св. Миколая Мир  Лікійського на Аскольдовій Могилі | Facebook

Святого Еміліяна, ісповідника, єпископа Кизицького

Тропар, глас 4: Правилом віри і образом лагідности,* учителем повздержности* явила тебе твоєму стаду всіх речей істина.* Ради цього придбав ти смиренням високе,* убогістю – багате,* отче, священноначальнику Еміліяне,* Моли Христа Бога, щоб спаслися душі наші.

Кондак, глас 3: Тебе, сміливого захисника Тройці,* Церква, що за неї постраждав ти, славить, оспівуючи, Еміліяне.* Тому й ми вшановуємо пам’ять твою, кличучи:* визволи від поганського нашестя рабів твоїх.

Святий Еміліян був єпископом міста Кизика. Коли безбожний Лев Вірменин почав переслідувати вірниx за почитання ікон, тоді святий Еміліян рішуче виступив проти безбожної єресі. Єпископа доставили до імператора, і той став йому доводити, що почитання ікон є ідолопоклонством. Святий так відповів цареві:“З давніх-давен усі питання, що стосувалися Христової віри, рішалися в Церкві, а не в царській палаті. Ти, царю, не втручайся у справи, яких не розумієш, а судити про них залиши єпископам”.

За ці слова єпископа Еміліяна було засуджено на вигнання. Переживаючи численні страждання, він продовжував обороняти Христову віри і помер у вигнанні 836 р. Житіє ісповідника Еміліяна було таке досконале, що Церква зачислила його до лику святих.

Святих мучеників Елевтерія і Леоніда

Обидва святі мученики постраждали в Никомидії за імператора Диоклетіяна. Після тяжких мук їх спалили в печі.