29 грудня Церква згадує прор. Агея

Святий пророк Агей походив із коліна Левіна, народився в полоні вавилонському. Ще будучи в юнацькому віці, він повернувся з Вавилону до Єрусалиму і пророкував там зі святим пророком Захарією тридцять шість років. Обидва вони жили 500 років до втілення Христового.

Святий Агей був сучасником побудови Другого Єрусалимського храму, спорудженого на місці першого – Соломонового.

В цей час послав Господь до тієї частини старозавітнього вибраного народу, котра повернулася до Святої Землі, пророка Агея з викриттям та застереженнями, а також і обіцянкою вищої – Небесної допомоги і славним пророцтвом про перевагу і велич Дугого храмуперед першим.

Всіх промов пророка Агея, що відносяться до спорудження храму, – чотири. У них пророк закликає і побуджує людей до побудови храму викриттям їх безпечності та недбальства щодо Божого дому та зазначенням безуспішності від сього в справах їх, безпліддя землі та інших покарань Божих.

Велично зображує пророк майбутню славу цього храму і затвердження непорушного Божого Царства на землі – Царства Христового: “Так говорить Господь Саваот: Ще раз, а станеться це незабаром, і Я затрясу небо та землю, море та землю, і потрясу всі народи, і прийде Бажаний усіма народами, і наповню цей дім славою, говорить Господь Саваот. Моє срібло й Моє золото, говорить Господь Саваот. Слава цього останнього дому від першого, говорить Господь Саваот, і на цьому місці Я дам мир” (Аг.2: 6 -10).

І ще було слово Господнє до пророка: “Скажи Зоровавелю, намісникові Юдиному, говорячи: Я затрясу небо та землю; та трони царств, і повигублюю силу поганських царств, і поперевертаю колесниці та тих, що сидять на них, і попадають коні та їхні верхівці, один мечем одного . Того дня, говорить Господь Саваот, візьму Я тебе, Зоровавель, син Шеалтіїлів, Мій рабе, говорить Господь, і буду тримати тебе як печатку, бо Я вибрав тебе, говорить Господь Саваот” (Аг.2 :21-24).
За кончини своєї святий Агей з честю був похований біля священичих гробів, бо походив із священичого роду. Був він чоловіком, досконалим у чесноті, і, як славний і великий пророк, був любленим і шанованим усіма.