22 грудня свято Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії

22 грудня відзначається свято Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії. Празники на честь Пресвятої Богородиці в нашому церковному календарі займають визначне місце після празників Господських. Свято Непорочного Зачаття показує нам велич, гідність і святість Пречистої Діви Марії, Її значення у відкупленні людського роду та заохочує нас до вшанування та наслідування Матері Божої. Усе життя Марії – приклад святості для кожного християнина. Звідки ж походила наша Небесна Матір? За Божим провидінням Богородиця прийшла на світ у звичайній родині. На північ від Єрусалиму, на схилі однієї з гір, розташований Назарет. В цьому місті жили праведні Йоаким і Анна, яких Бог вибрав стати прабатьками Спасителя світу. Йоаким походив з дому царя Давида, а Анна – із священичого роду. Праведний Йоаким був людиною заможною, маючи велику кількість худоби. Ціле життя подружжя, незважаючи на багатство, було просякнуте духом шанобливої любові до Бога та милосердя до бідних. За це вони користувалися повагою та любов’ю. Їх пригнічувала тільки одна скорбота – вони були бездітними, що в стародавніх євреїв вважалося ознакою Божого покарання. Йоаким та Анна у молитвах безнастанно просили зіслати їм радість у дитині, хоча вони були вже похилого віку.

Йоаким був особливо засмучений бездітністю, і одного разу, приносячи дар Богові, він почув від людей жорстокий докір: «Чому ти поспішаєш перед іншими принести свої дари Богові? Адже ти – недостойний через свою безплідність!» З горя праведний Йоаким відійшов у пустелю, щоб постити та молитися. Коли про це довідалася праведна Анна, так само ще більше почала просити Бога, щоб Він дарував їм дитину. Під час молитви їй з’явився ангел і сказав: «Твоя молитва вислухана Богом, і ти народиш благословенну доньку, яка буде вищою всіх земних доньок. Через неї будуть благословенні усі народи. Її ім’я буде Марія» Почувши ці радісні слова праведна Анна поклонилася ангелу і відповіла: «Нехай живе Господь Бог мій! Якщо в мене народиться дитина, я віддам її на служіння Господеві. Нехай служить Йому, прославляючи, ціле життя» Після цього ангел з’явився і праведному Йоакимові: «Милосердний Бог прийняв твої молитви, і твоя жінка народить доньку на радість усьому світові. Ось знак правдивості моїх слів – йди до Єрусалиму, там біля Золотих воріт зустрінеш свою жінку». Йоаким відразу пішов за повелінням ангела, взявши з собою дари, щоб із вдячністю пожертвувати Богові. Там він зустрів свою жінку Анну, і вони розповіли один одному все, що їм було оповіщено, після цього вони повернулися до Назарету. Діва Марія отримала життя у звичайний природний спосіб, ставши, за Божою благодаттю, безгрішною і святою. Чим тоді Вона відрізнялася від звичайних людей?

Перші люди – Адам і Єва – у раю були спокушені змієм, вони не послухалися Божої заповіді, засумнівалися в Його любові, в тому, що заповідь Бога є доброю. Так вони втратили дружні відносини з Богом. Через цю провину прабатьків кожна людина народжується без благодатної єдності з Богом, з первородним гріхом. Це -не особиста провина людини, яка приходить на світ, а неможливість своїми силами брати участь у Божому житті. Ісус Христос у Святій Тайні Хрещення змиває з нас пляму первородного гріха і поєднує з Богом.

Однієї Марії не торкнувся первородний гріх, тому ангел сказав їй у Благовіщенні: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти між жінками». Щоб стати Матір’ю Спасителя Марія була наділена Творцем дарами, гідними такого великого завдання. Те, що Пречиста Діва була непорочно зачата, означає її благодатну єдність з Богом і наповнення святістю від першого моменту існування завдяки Своєму Синові.

Чому з усіх жінок Бог вибрав саме Марію з Назарета? Відповідь прихована у невимовній тайні Божественної волі. Але є одна причина, яку виявляє Євангеліє: Її покора. Сама Марія у своїй похвальній пісні говорить так: «Величає душа моя Господа, і дух мій радіє в Бозі Спасі моїм, бо Він зглянувся на покору слугині Своєї…» Так Марія стала Матір’ю Божою – свята і безгрішна.

Упродовж віків Церква усвідомлювала собі, що Марія, Богом сповнена благодаттю, була відкуплена вже від Свого зачаття. Це було остаточно проголошено 8 грудня 1854 року Папою Пієм IX: «Пресвята Діва Марія від першої хвилини Свого зачаття благодаттю й особливим привілеєм Всемогутнього Бога, з огляду на заслуги Ісуса Христа, Спасителя людського роду, була збережена від плями первородного гріха». Дійсно Пречиста Діва Марія не тільки непорочно зачата, але й залишилася чистою від будь-якого особистого гріха Божою благодаттю впродовж усього Свого життя.

Ранком 8 грудня 1854 року у базиліці Святого Петра під час урочистого проголошення вчення про Непорочне Зачаття Богородиці на Пія ІХ зверху впав промінь світла. Це дивовижне явище, тому що тієї пори року з ніякого вікна Ватиканської базиліки сонячний промінь не може потрапити на те місце, де знаходився Папа. Таке своєрідне небесне підтвердження означало правильність папського рішення.

А вже в 1858 році Марія Бернадетта Субіру, чотирнадцятирічна дівчина з французького міста Люрду, у печері бачила молоду і гарну жінку, яка про себе сказала: «Я – Непорочне Зачаття», і це відбулося саме у свято Благовіщення Пречистої Діви Марії, що стало підтвердженням вчення про Непорочне Зачаття для цілої Церкви. Бернадетта була визнана святою за її глибоку віру та покірну простоту, яку вона виявляла впродовж свого життя.

Пречиста Діва Марія, досконало люблячи Бога та людей, отримала повноту ласки, цілковито відповідала цій ласці, завжди виконувала волю Небесного Отця. Вона, свобідна від будь-якого гріха, віддала усе Своє життя Богові та ділу відкуплення людства. Ті дари, що отримала Богородиця, сталися через відкуплення Ісуса Христа. Тільки з Ним Марія стала «чеснішою від херувимів та незрівнянно славнішою від серафимів».

Оскільки Непорочна Богородиця народила Спасителя, який є джерелом усіх дарів і ласк, для нас свято Непорочного Зачаття особливо радісне тим, що освітлює час очікування Різдва Спасителя.

Вітаємо з цим святом!

Опубліковано у Дорога віри. Додати до закладок постійне посилання.